W związku z implementacją nowoczesnej metody dydaktycznej, uchwałą Rady Wydziału Infrastruktury i Środowiska został powołany Wydziałowy Zespół Tutorów Akademickich (WZTA) w składzie:
- dr hab. Agata Rosińska, prof. PCz - koordynator ds. tutoringu
- dr inż. Renata Włodarczyk – koordynator ds. tutoringu
- prof. dr hab. inż. Małgorzata Kacprzak
- dr hab. inż. Izabel Majchrzak-Kucęba, prof. PCz
- dr hab. inż. Artur Błaszczuk
- dr inż. Aleksandra Ściubidło
- dr inż. Anna Grobelak
- dr inż. Anna Kwarciak- Kozłowska
- dr inż. Jolanta Sobik-Szołtysek
- dr inż. Ewa Wiśniowska
- prof. dr hab. inż. Maria Włodarczyk- Makuła
- dr inż. Anna Grosser
Autorski projekt realizacji tutoringu na naszym Wydziale planuje się wprowadzić od semestru zimowego roku akademickiego 2016/2017. W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z koordynatorami ds. tutoringu:
dr inż. Renatą Włodarczyk
dr hab. Agatą Rosińską, prof. PCz.
dr hab. Agata Rosińska, prof. PCz
Koordynator Wydziałowego Zespołu Tutorów Akademickich (WZTA).Katedra Chemii, Technologii Wody i Ścieków,
Wydział Infrastruktury i Środowiska
Politechnika Częstochowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. (34) 32-50-205
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii, kierunek Chemia). Doktor habilitowany nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska w Katedrze Chemii, Technologii Wody i Ścieków Wydziału Inżynierii Środowiska. Profesor Politechniki Częstochowskiej. Autorka rozprawy habilitacyjnej pt. „Zmiany ilościowo-jakościowe PCB w osadach ściekowych stabilizowanych beztlenowo”. Odbyła staże naukowe w Instytucie Ekologii w Noci (Włochy), Universita Degli Studi Lecce (Włochy), laboratorium chemicznym Huty ILVA w Taranto (Włochy), staże szkoleniowe Individulal Training Programme for Staff Training Mobility LL Erasmus Programme w Mediterranean Agronomic Institute of Chania Crete (Grecja), Universita „Stefan cel Mare” Suceava (Rumunia), University of the Basque Country, Bilbao (Hiszpania) oraz szkolenia naukowe w Politechnice Gdańskiej w Katedrze Chemii Analitycznej, Uniwersytecie Śląskim, uczestniczyła w warsztatach „Nowe Horyzonty i Wyznawania w Analityce i Monitoringu Środowiskowym” zorganizowanych w ramach projektu Centrum Doskonałości Analityki i Monitoringu Środowiska (CEEM), szkoleniu „Desing Thinking – od empatii do innowacji oraz szkoleniu „Nowoczesne metody nauczania – tutoring. Recenzent artykułów w wielu czasopismach naukowych oraz wniosków stypendialnych m.in. w ramach projektu „Grant Plus” organizowanego przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego i współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wykładowca akademicki z wieloletnim doświadczeniem. Posiada duże kwalifikacje i umiejętności jako znakomity nauczyciel i pedagog prowadząc zajęcia laboratoryjne, ćwiczenia i wykłady z przedmiotów: Chemia, Metody Instrumentalne w Chemii Sanitarnej, Analiza Instrumentalna w Ochronie Środowiska, Podstawy Chemii Nieorganicznej, Procesy Jednostkowe w Inżynierii Środowiska oraz ćwiczenia z przedmiotu Chemia metodą e-learning. Została wyróżniona przez studentów nagrodą „Nobelek” dla najpopularniejszego dydaktyka na Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Częstochowskiej.
Autorka ponad 80 publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym i krajowym dotyczących problematyki zanieczyszczenia środowiska naturalnego wybranymi Trwałymi Związkami Organicznymi. Jest uznanym specjalistą w chromatograficznym oznaczaniu polichlorowanych bifenyli w próbach środowiskowych (PCB). Prowadzi badania technologiczne nad uzupełnieniem obszaru wiedzy dotyczącego inhibicji mikrozanieczyszczeń organicznych w procesie fermentacji metanowej osadów ściekowych. Interesuje się tematyką wpływu stabilizacji tlenowej i beztlenowej na zmiany wybranych mikrozanieczyszczeń organicznych w osadach. Opracowała metodykę oznaczania polichlorowanych bifenyli w osadach ściekowych. Inicjatorka założenia nowoczesnej pracowni chromatograficznej wyposażonej w wysokiej klasy chromatografy gazowe z detektorami umożliwiającymi analizę wielu związków chemicznych, stanowiących zanieczyszczenia środowiska. Otrzymała wiele nagród zespołowych Rektora PCz za oryginalne i twórcze osiągnięcia naukowe udokumentowane publikacjami naukowymi z zakresu makro- i mikrozanieczyszczeń w środowisku.
Angażuje się w działalność organizacyjną na rzecz Politechniki Częstochowskiej. Jest Koordynatorem wydziałowym programu Erasmus+, kierownikiem Zespołu ds. kształcenia w języku angielskim i na odległość, z-ca przewodniczącego Wydziałowej Komisji Wyborczej na kadencję 2016-2020, kierownik Studiów Podyplomowych „Chemia analityczna w ochronie środowiska, przemyśle i energetyce“. Pracuje w Zespole ds. kształcenia na kierunku Biotechnologia, w Komisji ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia oraz w Uczelnianym Zespole ds. Umiędzynarodowienia Studiów.
dr inż. Renata WŁODARCZYK
Koordynator Wydziałowego Zespołu Tutorów Akademickich (WZTA).Katedra Inżynierii Energii,
Wydział Infrastruktury i Środowiska
Politechnika Częstochowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. (34) 32-50-166
W swojej pracy naukowej zajmuję się przede wszystkim wytwarzaniem i badaniem materiałów przeznaczonych na elementy niskotemperaturowych ogniw paliwowych. Moje zainteresowania to również zagadnienia korozyjne oraz przyczyny degradacji materiałów. W pracy dydaktycznej zajmuję się wdrażaniem tutoringu i mentoringu w nauczaniu akademickim, zajmuję się organizowaniem warsztatów i seminariów wydziałowych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Interesują mnie narzędzia służące rozwojowi osobistemu i mądre spędzanie wolnego czasu.
prof. dr hab. inż. Małgorzata KACPRZAK
Instytut Inżynierii Środowiska,Wydział Infrastruktury i Środowiska
Politechnika Częstochowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. (34) 32-50-161
Małgorzata Kacprzak jest profesorem zwyczajnym w dziedzinie nauk technicznych. Swoją przygodę z nauką rozpoczynała w Poznaniu, gdzie uzyskała stopień doktora nauk leśnych na Akademii Rolniczej. Jej badania dotyczyły grzybów glebowych oraz możliwości ich zastosowania w celu ochrony sadzonek drzew leśnych przed patogenami. Od 2000 roku pracuje w Instytucie Inżynierii Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Jej zainteresowania naukowe dotyczą przede wszystkim biotechnologii środowiska oraz zrównoważonego zagospodarowania odpadami biodegradowalnymi (w tym osadami ściekowymi). Jest autorką wielu publikacji z tej dziedziny, w tym monografii: „Wspomaganie procesów remediacji terenów zdegradowanych” oraz „Fitoremediacja gleb skażonych metalami ciężkimi”. Współpracuje z naukowcami w kraju i za granicą, m.in. z Norwegii, Francji, Irlandii, Hiszpanii oraz przedsiębiorcami działającymi na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego. Jest leaderem zespołu, który prowadzi badania, gdzie wprowadza się biopreparaty oparte na mikroorganizmach pozyskanych ze środowiska naturalnego w celu neutralizacji zanieczyszczeń znajdujących się w głównie w glebach. Poza tym prowadzi monitoring tzw. „nowych” zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych w wodach, ściekach i glebach. Wykorzystuje przy tym najnowocześniejsze techniki biologii molekularnej i chemii analitycznej.
Od 2016 roku została wybrana na Dziekana Wydziału Infrastruktury i Środowiska.
prof. dr hab. inż. Maria Włodarczyk-Makuła
Katedra Inżynierii ŚrodowiskaWydział Infrastruktury i Środowiska
Politechnika Częstochowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. (34) 32-50-919
Od początku mojej pracy w Politechnice Częstochowskiej prowadzę zajęcia dydaktyczne. Dotyczy to kształcenia studentów I, II i II stopnia na kierunku Inżynieria Środowiska na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych oraz I stopnia na kierunku Ochrona Środowiska. Prowadziłam lub prowadzę wykłady z przedmiotów: Gospodarka ściekowa w energetyce, Gospodarka wodno-ściekowa w przemyśle, Instrumenty ochrony środowiska, Kontrola pracy oczyszczalni ścieków, Metody instrumentalne w chemii sanitarnej, Monitoring i biomonitoring środowiska, Nowe technologie w oczyszczaniu wody i ścieków, Oczyszczanie ścieków, Seminarium dyplomowe, Systemy zarządzania ryzykiem, Technologia ścieków, Technologia wody i ścieków przemysłowych, Technologie w ochronie środowiska, Zarządzanie gospodarką wodno-ściekową, Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie, Zrównoważone gospodarowanie wodą i ściekami oraz Psychologiczne podstawy kształcenia i wychowania w szkole wyższej . W zakresie kształcenia młodej kadry, uczestniczyłam w charakterze promotora w trzech zakończonych nadaniem stopnia doktora przewodach doktorskich. Obecnie jest otwarty jeden przewód doktorski, w którym uczestniczę w charakterze promotora i jestem opiekunem naukowym jednej pracy doktorskiej. Dotychczas byłam recenzentem pięciu prac doktorskich oraz recenzentem pięciu przewodów habilitacyjnych. Byłam także recenzentem wydawniczym kolejnych pięciu monografii i redaktorem naukowym jednej monografii habilitacyjnej. Jako ekspert zewnętrzny Narodowego Centrum Nauki wykonałam 2 recenzje wniosków naukowych oraz 11 wniosków złożonych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Byłam recenzentem 105 artykułów do 19 indeksowanych czasopism oraz 40 artykułów do innych czasopism, materiałów konferencyjnych i rozdziałów w monografiach. Pod moim kierunkiem zostało wykonanych 107 prac dyplomowych studentów studiów dziennych inżynierskich i magisterskich, wieczorowych, niestacjonarnych oraz magisterskich uzupełniających na obu kierunkach kształcenia na Wydziale. Prace te realizowano jako badawcze lub literaturowe. Znaczna ich ilość dotyczyła pośrednio mikrozanieczyszczeń organicznych w środowisku oraz problematyki oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych a także odpadów. Organizowałam zakup aparatury i urządzeń oraz pozyskałam nieodpłatnie sprzęt laboratoryjny z innych jednostek do wyposażenia pracowni Mikrozanieczyszczeń , której jestem kierownikiem.
dr hab. inż. Jolanta SOBIK-SZOŁTYSEK
Instytut Inżynierii Środowiska,Wydział Infrastruktury i Środowiska
Politechnika Częstochowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. (34) 32-50-122
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Wydział Nauk o Ziemi, kierunek Geologia) oraz Politechniki Częstochowskiej (Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska, kierunek Inżynieria Środowiska). Doktor nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, adiunkt w Instytucie Inżynierii Środowiska Wydziału Infrastruktury i Środowiska. Ukończyła studia podyplomowe: Studium Ochrony Środowiska oraz Ocena energetyczna budynków i audyt energetyczny na potrzeby termomodernizacji uzyskując w tym zakresie uprawnienia państwowe. Brała udział w warsztatach dotyczących modelowych rozwiązań w zakresie studenckich praktyk zawodowych organizowanych przez Śląską Wyższą Szkołę Informatyczno- Medyczną w Chorzowie. Ukończyła również szkolenia dla pracowników naukowo-dydaktycznych Politechniki Częstochowskiej dotyczące rozwinięcia kompetencji pracowników w zakresie prowadzenia zajęć dydaktycznych ze studentami w oparciu o nowoczesne metody przyswajania wiedzy w ramach projektu „Podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia poprzez zwiększenie oferty i efektywności procesu dydaktycznego oraz podwyższenie potencjału infrastrukturalnego Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska”. W zakresie kompetencji pedagogicznych posiada również ukończone dwusemestralne podyplomowe studium pedagogiczne organizowane przez Politechnikę Częstochowską. Posiada kwalifikacje do prowadzenia nauczania metodą e-learning potwierdzoną certyfikatem, a także certyfikat w zakresie nowoczesnego nauczania metodą tutoringu.
Autorka i współautorka wielu publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym i krajowym dotyczących problematyki zagospodarowania mineralnych surowców odpadowych, rozprzestrzeniania zanieczyszczeń w środowisku gruntowo-wodnym, rekultywacji terenów zdegradowanych i ochrony gleb oraz problematyki składowania odpadów. Współautorka monografii pt. „Odpady przemysłu cynkowo-ołowiowego”, a także współtwórca patentu dotyczącego sposobu budowy składowisk dla odpadów zawierających metale ciężkie. Przedmiotem szczególnych zainteresowań naukowych jest poszukiwanie możliwości wykorzystania odpadów w inżynierii środowiska. W ramach tych zainteresowań była wykonawcą projektu badawczego własnego KBN 6 P04G 092 17 pt.: „Koncepcja składowania odpadów na aktywnym podłożu szlamów flotacji blendy cynkowej”, w ramach którego opracowała dysertację doktorską, a także projektu NCN nr N N506 157940 pt.: „Opracowanie technologii budowy bariery izolacyjnej w oparciu o mineralne surowce odpadowe”, Realizowała wiele prac zleconych z obszaru ocen oddziaływania na środowisko, możliwości wykorzystania odpadów w technologiach prośrodowiskowych, a także problemów związanych ze składowaniem odpadów. Recenzent artykułów w wielu czasopismach międzynarodowych.
Jest wykładowcą akademickim z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi lub prowadziła wykłady, ćwiczenia oraz zajęcia laboratoryjne między innymi z przedmiotów: Gospodarka odpadami, Powstawanie i unieszkodliwianie odpadów stałych, Wybrane zagadnienia utylizacji odpadów stałych, Składowanie odpadów, Oddziaływanie odpadów na środowisko i bezpieczne składowanie, Gleboznawstwo, Bioremediacja gruntów, Gospodarka wodna i ochrona wód, Hydrologia i Hydrogeologia. Dla poszerzenia doświadczenia zawodowego odbyła staż w Zakładzie „Orzeł Biały” w Bytomiu zajmującego się przerobem zużytych akumulatorów ołowiowych. Za dotychczasowe osiągnięcia naukowe i organizacyjne wyróżniona kilkakrotnie Nagrodami Rektora Politechniki Częstochowskiej. Aktywnie uczestniczy w pracach na rzecz Wydziału pełniąc funkcję Pełnomocnika Dziekana ds. Praktyk Studenckich. Jest członkiem Wydziałowej Komisji ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia oraz Zespołu ds. kształcenia na kierunku inżynieria Środowiska, a także przewodniczącą Zespołu ds. praktyk studenckich.
dr hab. inż. Ewa WIŚNIOWSKA
Katedra Chemii, Technologii Wody i Ścieków,Wydział Infrastruktury i Środowiska
Politechnika Częstochowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. (34) 32-50-455
Dr inż. Ewa Wiśniowska jest absolwentką Politechniki Śląskiej w Gliwicach (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, kierunek: Inżynieria i Ochrona Środowiska) oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Wydział Prawa i Administracji, kierunek: Prawo). Doktorat w zakresie nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska uzyskała na Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Chemii, Technologii Wody i Ścieków, prowadzi także zajęcia w European Faculty of Engineering Politechniki Częstochowskiej. Ukończyła studia podyplomowe „Zarządzanie projektem badawczym i komercjalizacja wyników badań” w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Odbyła staże naukowe i przemysłowe w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Głównym Instytucie Górnictwa, Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Katowicach, Oczyszczalni Ścieków „Warta” S.A. Uzyskała certyfikat audytora wewnętrznego systemu zarządzania środowiskowego.
Jest wykładowcą akademickim z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu zajęć laboratoryjnych, ćwiczeń, projektów oraz wykładów, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Prowadziła m.in. zajęcia z przedmiotów: Produkty odpadowe w oczyszczaniu wody i ścieków, Technologia ścieków, Water and wastewater technology, Ekotoksykologia, Projektowanie technologiczne, Prawne aspekty biotechnologii i toksykologii, Zastosowanie metod komputerowych w gospodarce wodno-ściekowej. W ramach studiów podyplomowych „Zarządzanie ochroną środowiska w przedsiębiorstwie” prowadziła zajęcia z przedmiotu Nowoczesne technologie w gospodarce odpadami.
Jest autorką i współautorką ponad 100 publikacji naukowych w czasopismach zagranicznych i krajowych oraz materiałach konferencyjnych. Współautorką trzech podręczników akademickich. Współpracuje z czasopismami krajowymi oraz zagranicznymi jako recenzent tekstów naukowych.
W obszarze inżynierii środowiska prowadzi badania możliwości zintegrowania metod unieszkodliwiania odpadów powstających w oczyszczalniach ścieków, badania nowych technologii oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych. W zakresie prawa interesuje się tematyką związaną z prawem ochrony środowiska, w tym szczególnie problematyką odpowiedzialności za szkodę w środowisku oraz ochroną przed odorami.
Uczestniczy w pracach organizacyjnych na Wydziale. Jest pełnomocnikiem Dziekana ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia.
dr Anna GROBELAK
Instytut Inżynierii Środowiska,Wydział Infrastruktury i Środowiska
Politechnika Częstochowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. (34) 32-50-119
Interesuje się zagadnieniami współczesnej inżynierii środowiska w połączeniu z nowoczesnymi technikami biologii molekularnej i biotechnologii środowiska. Główny obszar zainteresowań badawczych to gospodarka odpadami i osadami ściekowymi, przetwarzanie odpadów na dodatki glebowe, ochrona gleb, remediacja i rekultywacja gleb. Badam w jaki sposób dodatki glebowe wpływają na procesy wiązania węgla w glebie, jak stosować rośliny w fitoremediacji gleb zanieczyszczonych oraz jak stosować mikroorganizmy w procesach biaugmentacji i we wspomaganiu wzrostu roślin. W badaniach stosujemy techniki molekularne w inżynierii środowiska, identyfikujemy molekularnie patogeny, badamy fitotoksyczność zastosowanych dodatków glebowych i ,ekspresję wybranych genów. W ramach pracy dydaktycznej prowadzę laboratoria i wykłady głównie na kierunku biotechnologia. Wraz ze studentami uczestniczymy w wizytach studyjnych w przedsiębiorstwach , innych jednostkach naukowo badawczych oraz bierzemy udział w targach i konferencjach. Wspólnie także przygotowujemy publikacje naukowe.
dr inż. Anna KWARCIAK-KOZŁOWSKA
Instytut Inżynierii Środowiska,Wydział Infrastruktury i Środowiska
Politechnika Częstochowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. (34) 32-50-168
Jestem doktorem nauk technicznych w dyscyplinie Inżynieria Środowiska. Specjalizuje się w biologicznych i fizykochemicznych metodach oczyszczania ścieków przemysłowych i odcieków składowiskowych jak również wykorzystania ciśnieniowych technik membranowych w biotechnologii środowiska. Prowadzę także badania z zakresu usuwania odorów powstających podczas kompostowania odpadów i fizykochemicznych metod oczyszczania biogazu. Działam aktywnie w działaniach związanych z promocją oferty dydaktycznej Wydziału Infrastruktury i Środowiska i budowania marki Wydziału na licznych imprezach plenerowych. Od października 2016 rozpoczynam studia podyplomowe z zakresu coachingu w Wyższej Szkole Biznesu w celu praktycznego przygotowania się do prowadzenia profesjonalnego business and life coachingu w instytucjach szkolnictwa wyższego. Zdobyta tam wiedza pozwoli mi na budowanie relacji służącej osobistemu (m.in. autoprezentacja, wystąpienia publiczne) i zawodowemu rozwojowi studenta, inspirowania go, by brał odpowiedzialność za określanie potrzeb, celów, wybór strategii i jej realizację.
dr inż. Anna GROSSER
Instytut Inżynierii Środowiska,Wydział Infrastruktury i Środowiska
Politechnika Częstochowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. (34) 32-50-152
Mam szeroki zakres zainteresowań, o czym mogą świadczyć publikację naukowe z różnych obszarów badawczych poczynając od kwestii związanych z zagospodarowaniem osadów, poprzez oczyszczanie ścieków (np. w reaktorze typu SBR – praca magisterska) czy losy nanocząstek na oczyszczalni ścieków. Jednak w ostatnich latach moje zainteresowania naukowe koncentrują się na aspekcie związanym z biologicznymi metodami przetwarzania odpadów ze szczególnym uwzględnieniem procesu stabilizacji beztlenowej oraz metod jej intensyfikacji na drodze kondycjonowania wsadu czy kofermentacji.