Monografia: Oczyszczanie wody w procesach hybrydowych
Zapraszamy do zapoznania się z nową publikcją naukowo-dydaktyczną pracowników naszej Katedry, która będzie dostępna lada dzień.
Monografia "Oczyszczanie wody w procesach hybrydowych" dotyczy oczyszczania wody powierzchniowej, a przede wszystkim usuwania naturalnej materii organicznej, jonów metali ciężkich i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. W kolejnych rozdziałach omówiono podstawy teoretyczne procesów jednostkowych, takich jak: koagulacja, adsorpcja, utlenianie, a także połączenia tych procesów w układy hybrydowe. Ze względu na występowanie w wodach powierzchniowych coraz większej liczby różnych mikrozanieczyszczeń organicznych omówiono także procesy zaawansowanego utleniania. Oprócz informacji teoretycznych autorki w monografii wykorzystały wyniki badań ze swoich wcześniejszych publikacji.
W części badawczej monografii przedstawiono nowe wyniki badań, przeprowadzone w 2020 roku, dotyczące oczyszczania zarówno wody modelowej, jak i powierzchniowej w procesach: ozonowania, naświetlania promieniowaniem UV, koagulacji i adsorpcji, łączone w różne układy hybrydowe. Analiza i wnioski z badań umożliwiły ocenę przydatności poszczególnych układów w usuwaniu badanych zanieczyszczeń.
Monografia kierowana jest głównie do osób pracujących na stacjach uzdatniania wody, studentów kierunku Inżynieria środowiska oraz wszystkich tych, którym problematyka oczyszczania wody nie jest obca, a szczególnie ważne jest jej przygotowanie do spożycia, gdy źródłem zaopatrzenia jest woda powierzchniowa.