O studiach

Dwusemestralne studia podyplomowe  Odnawialne źródła energii organizowane są przy współpracy Wydziału Infrastruktury i Środowiska oraz Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej.  

Jaki jest cel?

Studia podyplomowe Odnawialne Źródła Energii mają na celu przygotowanie oraz rozwinięcie umiejętności odpowiadających potrzebom wdrażania energetyki odnawialnej zgodnie z nowelizacją Polityki Energetycznej Polski do 2040, która zakłada m.in. spadek udziału węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej do 60% w 2030r oraz, co istotne, wzrost udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto, co wpisuje się w inne dokumenty strategiczne Polski i Parlamentu Europejskiego: Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030, Krajowe Inteligentne Specjalizacje: KIS 4: Wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii, Dyrektywa Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych RED II), Europejski Zielony Ład (grudzień 2019 r.) Komunikat Komisji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i komitetów Regionów.   

Wymagania, jakie stawiane są Polsce, wymuszają doskonalenie pracowników dla branży energetycznej. Zmiany, jakie obserwuje się w zakresie nowych zawodów i potrzeb rynku pracy stanowią konieczność przygotowania specjalistów w zawodzie energetyki odnawialnej. Przygotowanie specjalistów w dużej mierze opiera się na kompetencjach nauczycieli przedmiotów zawodowych. Jak wynika z danych zawartych w Barometrze zawodów na rok 2020, wśród zawodów deficytowych w województwie śląskim znajdują się Nauczyciele praktycznej nauki zawodu, Nauczyciele przedmiotów zawodowych, a także Elektromonterzy. Barometr zawodów został sporządzony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach na przełomie III i IV kwartału 2019 roku, z zaznaczeniem, że sytuacja w niektórych zawodach jest uzależniona od uwarunkowań rynkowych.

 

Dla kogo?

Studia podyplomowe ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII adresowane są dla absolwentów I, II i III roku studiów, a w szczególności dla:

  1. nauczycieli przedmiotów zawodowych w szkołach branżowych i technikach energetycznych i pokrewnych,
  2. pracowników sektora energetycznego związanego z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, eksploatacją instalacji OZE, przesyłem i dystrybucją ciepła i elektryczności,
  3. pracowników jednostek samorządowych wydziałów związanych z branżą ochrony środowiska i energetyki
  4. absolwentów studentów I stopnia na kierunkach inżynieria środowiska, ochrona środowiska, zarzadzaniem środowiskiem, energetyka i pokrewnych.

 

 

Zakres tematyczny:

Program studiów podyplomowych obejmuje zakresy tematyczne, które bezpośrednio dotyczą założeń Polityki Energetycznej Polski:

  1. w aspekcie ogólnym: Struktura Krajowego Systemu Energetycznego i Systemów elektroenergetycznych, Aspekty prawne dotyczące zasad wykorzystania OZE w produkcji energii w Polsce i Unii Europejskiej, Przepisów prawa BHP w systemach OZE, Społeczności energetycznych;
  2. w zakresie szczegółowym: Niezawodność i jakość energii, Metrologia i pomiary wielkości nieelektrycznych, Technologii montażu oraz eksploatacji instalacji z wykorzystaniem OZE, Użytkowanie i diagnostyka urządzeń w systemach OZE, Energetyka wiatrowa i wodna, Fototermiczna konwersja energii i instalacje fotowoltaiczne, Technologia wytwarzania i wykorzystania wodoru, Energetyczne wykorzystanie biomasy oraz Technologie produkcji biopaliw, Energia geotermalna i pompy ciepła, Magazynowanie energii. 

 

Sylwetka absolwenta:

Absolwent studiów podyplomowych:

  • posiada wiedzę z zakresu struktury Krajowego Systemu Energetycznego i Systemów elektroenergetycznych;
  • posiada wiedzę z zakresu aspektów prawne dotyczące zasad wykorzystania OZE w produkcji energii w Polsce i Unii Europejskiej;
  • posiada wiedzę z zakresu społeczności energetycznych;
  • posiada wiedzę i umiejętności w zakresie przepisów prawa BHP w systemach OZE;
  • posiada wiedzę i umiejętności w zakresu niezawodności i jakość energii;
  • posiada wiedzę i umiejętności w zakresie metrologii i pomiarów wielkości nieelektrycznych;
  • zna zasady oraz wymagania z zakresu technologii montażu oraz eksploatacji instalacji z wykorzystaniem OZE;
  • zna zasady użytkowania i diagnostyki urządzeń w systemach OZE;
  • posiada wiedzę i umiejętności z zakresu energetyki wiatrowej i wodnej,
  • posiada wiedzę i umiejętności, zna zasady fototermicznej konwersji energii oraz wymagań technicznych odnośnie instalacji fotowoltaicznych;
  • posiada wiedzę dotyczącą technologii wytwarzania i wykorzystania wodoru;
  • posiada wiedzę i umiejętności z zakresu energetycznego wykorzystania biomasy oraz technologii produkcji biopaliw;
  • posiada wiedzę z zakresu wykorzystania pomp ciepła oraz energii geotermalnej;
  • posiada wiedzę z zakresu magazynowania energii.